cs en
Dexilip HERP | Co je opar rtu?

Co je opar rtu?

Do dvou let věku bývají děti ještě chráněny před herpes viry protilátkami od matky, od 3. roku do 14 let celková promořenost stoupá. Odhaduje se, že až 80% dospělých lidí ve svém těle přenáší původce oparů rtů – Herpes simplex virus typ 1 (HSV1), nicméně pouze 20% má zkušenost s jeho manifestací na rtech.

Herpes virus se nejčastěji projevuje oparem na rtu či v jeho okolí, ale může být i okolo nosních dírek, na tvářích, očních víčkách, bradě, krku - zkrátka postihuje především horní polovinu těla.

Je třeba mít na paměti, že se jedná o nakažlivé virové onemocnění – nejčastěji se šíří dotekem ústa na ústa. Viry bývají přítomny rovněž v slzách. V současné době neexistuje spolehlivá dlouhodobá léčba, která by dokázala virus z těla úplně vymýtit.

Opar rtu, když propukne, nás sužuje píchavou, svědivou, dráždivou bolestí citlivých rtů. Nejnepříjemnější jsou zpravidla stadia puchýřků a poté mokvání. Puchýřky se obtížně hojí, postižené místo praská, krvácí, bolí. Opar na rtu zpravidla znemožňuje mluvení, natož úsměv či polibek. Zároveň, vzhledem k viditelnosti oparu, dokáže srazit také naše sebevědomí.

A Ti odpovědnější si navíc uvědomujeme riziko nákazy svých blízkých, zejména dětí.

Jak opar rtu probíhá.

Po první infekci se virus usadí v nervovém systému, kde latentně přetrvává bez toho, aniž by propukl ve viditelný opar.

K propuknutí oparu pak může dojít vlivem různých podnětů, zejména:

  1. psychický/fyzický stres
  2. expozice slunečnímu UV záření
  3. teplotní výkyvy, změna počasí
  4. dietní chyba a vliv výživy
  5. horečka, chřipka
  6. u žen menstruace

Čtyři stádia oparu

  1. Svědění či lechtání soustředěné v místě budoucího výskytu (prodromy). Tato fáze trvá zpravidla 6-8 hodin. V této fázi se virus množí uvnitř buněk rtu.
  2. Místní otok, později rozvoj bolestivých, zarudlých, tekutinou naplněných puchýřků. Tato fáze trvá zpravidla 3 dny.
  3. Malé puchýřky se shlukují do většího puchýře, praskají a uvolňují nahromaděnou tekutinu. Tato fáze trvá zpravidla 3 dny a je nejvíce riziková z hlediska nákazy dalších osob.
  4. Postupné vysušení puchýře a jeho odlupování. Následně probíhá hojení bez vzniku jizvy, které může trvat i déle než týden.
Stádia oparu

Poté se virus ukryje zpět do nervového systému, kde vyčkává na další spouštěcí podnět a následně možnost opět propuknout ve viditelný opar.

Je to velmi účinná strategie, jak si virus po staletí zajišťuje svoje přežití. V prvním stádiu, kdy jen ret jemně brní, svědí, šimrá – musí kožní buňky, které virus oparu využívá jako svoje továrny, zvýšit metabolickou aktivitu. Buňky tedy zvýší svůj výkon „na poptávku“ viru.

Podle genetické informace viru pak začnou stavět, množit a replikovat – zjednodušeně řečeno, začnou vytvářet jeho kopie. Spoustu kopií.

A když už buňka se svými silami nestačí, navíc, je naplněná spoustou „potomků“ původního viru, ukončí život tím, že praskne. A to je právě moment, kdy spolu s obsahem puchýře dochází k uvolnění obrovského množství nově vzniklých virů (virionů) do okolí. Pokud se jim podaří najít nový organismus, celý cyklus se opakuje a dojde tak k rozšíření infekce na další osoby. Bohužel, i po odhojení stroupku virus se opět ukryje v nervových uzlech a zde čeká na další vhodný moment, kdy propukne v další viditelný opar.

Dexilip® HERP najdete v těchto internetovách lékárnách: